Workshop

Workshop of International Network for Higher Education in Engineering

In zilele 26-28 aprilie 2017, Universitatea Tehnica din Cluj-Napoca a organizat, prin Departamentul de Mecatronica si Dinamica Masinilor din cadrul Facultatii de Mecanica, manifestarea stiintifica The 2nd Workshop of International Network for Higher Education in Engineering (INHEE). Au participat reprezentanti ai urmatoarelor universitati: Universite Savoie Mont Blanc (Franta), Dalarna University (Suedia), AGH University of Science & Technology (Polonia), Universidad de Jaen (Spania), Fachhochschule Technikum Wien (Austria), Technischen Universitat Kaiserslautern (Germania), Universita degli studi di Genova (Italia) si Universitatea Tehnica din Cluj-Napoca. Reteaua INHEE a fost constituita la sfarsitul anului 2016, avand ca si obiectiv principal asigurarea unui cadru propice pentru colaborarea universitatilor partenere in domeniul Mecatronicii.

Programul manifestarii a cuprins prezentari ale universitatilor participante, prezentarea Programului ERASMUS+ KA2, prezentarea si analiza unor proiecte de acest tip, in derulare, la care Universitatea Tehnica din Cluj-Napoca este partener, initierea unei propuneri noi de proiect, prezentarea rezultatelor activitatii de cercetare in universitatile partenere si a cooperarii cu companii de profil. Au avut loc intalniri cu conducerile unor facultati din cadrul Universitatii Tehnice din Cluj-Napoca si vizite ale laboratoarelor. Au fost identificate posibilitatile de colaborare si s-au definit actiunile viitoare comune ale universitatilor membre ale retelei.

INHEE workshop 1
INHEE workshop 2