ConferintaSimpozionWorkshop

Delegatia UTCN la intalnirea partenerilor din proiectul NextGEng

În perioada 1-4 octombrie 2024, Conf. dr. Ciprian Lăpușan și Ș.l. dr. Ciprian-Radu Rad au participat la o delegație la Jamk University of Applied Sciences, Finlanda. Vizita a inclus participarea la întâlnirea transnațională a partenerilor proiectului NextGEng (www.nextgeng.eu) și la cea de-a XV-a ediție a Conferinței Finnish Mechanics Days (https://www.jamk.fi/en/project/welcome-to-the-xv-finnish-mechanics-days).

În cadrul conferinței, cei doi reprezentanți ai Universității Tehnice din Cluj-Napoca au susținut următoarele lucrări:

• Promoting Engineering Education Excellence – The NextGEng Project (autori: Ciprian Lăpușan & Ciprian-Radu Rad)
  • Forward Kinematics and Assembly Modes Analysis of 3-RPS Parallel Manipulators by Using Sylvester’s Dialytic Elimination Method (autori: Ciprian-Radu Rad & Ciprian Lăpușan)

De asemenea, Conf. dr. Ciprian Lăpușan a coordonat secțiunea Education in the Digital Age and Applied Research din cadrul conferintei.