Eveniment

Zilele Educatiei Mecatronice 2017 – Editia a VIII-a

In perioada 16-19 Mai 2017 a avut loc la Brasov cea de-a VIII-a editie a manifestarii „Zilele Educatiei Mecatronice” (ZEM-2017), eveniment organizat de Universitatea Transilvania din Brasov prin Departamentul Design de produs, Mecatronica si Mediu.

Incepand cu anul 2010 aceasta manifestare este organizata anual de universitatile din Romania care asigura pregatire de excelenta in domeniul mecatronic, cu scopul de a promova si premia cei mai buni studenti in proiectarea si programarea sistemelor mecatronice, respectiv cele mai importante rezultate stiintifice ale acestora.

Concursurile organizate in cadrul celei de a VIII-a editii a Zilelor Educatiei Mecatronice au cuprins urmatoarele sectiuni:
– Olimpiada Nationala de Mecatronica – sectiunea Sisteme Mecatronice
– Olimpiada Nationala de Mecatronica – sectiunea Roboti Mobili
– Concursul National de Sisteme Mecatronice de Zbor fara Pilot -Sectiunea Indoor
– Concursul National de Sisteme Mecatronice de Zbor fara Pilot -Sectiunea Outdoor
– Sesiunea Nationala de Comunicari Stiintifice Studentesti
– Concursul National de Realizari in Domeniul Mecatronicii

La eveniment au participat reprezentantii a noua centre universitare care asigura pregatire de excelenta in mecatronica:
– Universitatea Transilvania din Brasov
– Universitatea Politehnica din Bucuresti
– Universitatea Tehnica din Cluj-Napoca
– Universitatea din Craiova
– Universitatea “Dunarea de Jos” din Galati
– Universitatea Tehnica “Gheorghe Asachi” din Iasi
– Universitatea ”Lucian Blaga” din Sibiu
– Universitatea Stefan cel Mare din Suceava
– Universitatea Politehnica Timisoara

Universitatea Tehnica din Cluj-Napoca, prin Facultatea de Mecanica si Departamentul de Mecatronica si Dinamica Masinilor, a participat la concursurile organizate in cadrul ZEM-2017 cu un numar de 10 studenti, reprezentanti ai specializarii de Mecatronica, si a castigat urmatoarele premii:

Premiul III – Olimpiada Nationala de Mecatronica – Sectiunea Sisteme Mecatronice
Membrii echipei: Ursan Radu Stelian (III MTR), Farcas Adrian (III MTR), Gaspar Csaba-Jozsef (III MTR)
Coordonatori: S.l.dr.ing. Hancu Olimpiu, Asist.dr.ing. Rad Ciprian

UTCN ZEM 2017 1

Mentiune – Olimpiada Nationala de Mecatronica – Sectiunea Roboti Mobili
Membrii echipei: Cebanu Alexei (III MTR), Nemet Cristian (IV MTR)
Coordonator: S.l.dr.ing. Besoiu Sorin

UTCN ZEM 2017 2

Premiul III – Concursul National de Sisteme Mecatronice de Zbor fara Pilot, sectiunile Indoor si Outdoor
Membrii echipei: Nemet Cristian (IV MTR), Toader Sergiu (IV MTR)
Coordonatori: S.l.dr.ing. Hancu Olimpiu, Asist.dr.ing. Rad Ciprian

UTCN ZEM 2017 3

Premiul II – Concursul National de Realizari in domeniul Mecatronicii
Student: Banyai Bela (IV MTR)
Realizare: Modul complementar cu 2 axe de rotatie pentru sisteme CNC.
Coordonator: S.l.dr.ing. Stan Sergiu

UTCN ZEM 2017 4

Premiul Special – Concursul National de Realizari in domeniul Mecatronicii
Student: Nemet Cristian (IV MTR)
Realizare: Robot urmaritor de linie bazat pe procesarea de imagine
Coordonator: Asist.dr.ing. Plesa Alin

UTCN ZEM 2017 5

Premiul III – Sesiunea Nationala de Comunicari Stiintifice Studentesti
Student: Baciu Andrei (I ISM – master)
Lucrare: Proiectarea si realizarea unui sistem compatibil IoT pentru controlul automat al temperaturii in cladiri.
Coordonator: S.l.dr.ing. Lapusan Ciprian

Imagini ZEM-2017:

UTCN ZEM 2017 c1 UTCN ZEM 2017 c2 UTCN ZEM 2017 c3 UTCN ZEM 2017 c4 UTCN ZEM 2017 c5 UTCN ZEM 2017 c6 UTCN ZEM 2017 c7